- Gmina Goworowo - http://goworowo.pl -

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [1]

W pewien czerwcowy, ciepły dzień wystarczyło kilka wystrzałów na ulicach Sarajewa i śmierć dwojga ludzi , aby Europę a wraz z nią cały świat ogarnęło piekło I wojny światowej. Niespotykana nigdy wcześniej skala zjawiska wywołanego nagromadzeniem napięć pomiędzy mocarstwami Starego Kontynentu przyniosła ogrom zmian na politycznej mapie świata – upadły imperia, powstały niepodległe państwa. Dla niektórych z spośród nich – tak jak dla Polski – ten międzynarodowy konflikt przyniósł upragnioną wolność po latach obcej dominacji.

Cztery lata zaciekłych walk doprowadziły do kapitulacji 11 listopada 1918 roku Niemiec wraz z ich austro-węgierskim sojusznikiem i upokorzone, musiały zrezygnować ze swoich mocarstwowych ambicji, przynajmniej na jakiś czas. Dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, witany jako bohater narodowy i mąż opatrznościowy odradzającej się Polski, ale w 1914 nikt nie przewidywał, że oto nasz kraj otrząśnie się spod wpływów trzech zaborców. To splot przypadków ułatwił odbudować niepodległość RP, splot przypadków wspomagany siłą wybitnych jednostek, którym udało się niemożliwe – po 123 latach niewoli. 

Dnia 10 listopada 2016 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczniowie przybliżyli nam historię naszego kraju poprzez recytację wierszy i śpiewanie pieśni patriotycznych. Do wspólnego śpiewu dołączyli Pani Wójt- Małgorzata Kulesza oraz Rodzice, którzy zapoznali nas z historią wybranych pieśni patriotycznych oraz zadbali o elementy dekoracyjne.

Na zakończenie wszyscy uczniowie i nauczyciele przygotowywali świąteczne kotyliony.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości serdecznie dziękujemy.

Program słowno-muzyczny przygotowały panie Monika Długołęcka i Urszula Napiórkowska, a o oprawę muzyczną zadbał pan Mariusz Fidelis.

Tekst: M. Długołęcka

Foto: A. Ruszczyk

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [2]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [3]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [4]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [5]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [6]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [7]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [8]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [9]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [10]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [11]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [12]

 [13]  [1]