Gmina Goworowo

dziś jest: 28 września 2020
Imieniny: Luby, Wacława, Salomona
APEL WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

MNIEJ CZADU!!!

     Początek okresu jesienno-zimowego nieodłącznie wiąże się w naszym klimacie z ochłodzeniem wymagającym ogrzewania mieszkań, uszczelnienia okien i drzwi. Te, wydawałoby się, tak naturalne i proste czynności, wymagają rozwagi i wiedzy aby nie doprowadzić do nieszczęścia jakim jest zatrucie czadem czyli tlenkiem węgla. Otóż czad powstaje w pewnym uproszczeniu wówczas, kiedy do spalania zabraknie tlenu i zamiast dwutlenku węgla, powstaje tlenek węgla. Przy oddychaniu, ten tlenek węgla łączy się na stałe z krwią i krew nie dostarcza tlenu dla życia naszego organizmu. Następuje zatrucie a następnie śmierć.

    Czadu nie można „wyczuć”, gdyż nie ma zapachu. Nie można go zobaczyć, gdyż jest niewidoczny. Aby się przed nim ustrzec, praktycznie jedynym sposobem jest przezorne postępowanie przy korzystaniu z domowych palenisk w których występuje płomień i proces palenia – nieważne czego: gazu, węgla, oleju czy drewna. Warunkiem dobrego spalania jest dostarczenie do paleniska dużej ilości powietrza i sprawdzony komin, który wyciąga dym i gazy powstałe przy spalaniu. Równocześnie, w miejsce zużytego powietrza przy spalaniu i odprowadzonego kominem, należy dostarczyć do mieszkania świeżego powietrza przez uchylone okno, kratki w drzwiach i inne kratki nadmuchowe.

Te oczywiste, ale nie zawsze przestrzegane zasady, które mogą ustrzec przed zatruciem czadem, można opisać w dwóch zasadach:

  • muszą być sprawne przewody kominowe tj. takie, które wyciągają spaliny,
  • cały czas dopływa do spalania świeże powietrze z zewnątrz mieszkania.

        W tym celu należy  zadbać o regularne przeglądy kominów, przewodów wentylacyjnych i urządzeń grzewczych. Najlepiej jak to zrobi fachowiec. Może nas ostrzec przed zagrożeniem czadem i uchronić przed jego skutkami. Za często tragicznymi.

     Apeluję więc do wszystkich mieszkańców Mazowsza o przezorność w korzystaniu z urządzeń grzewczych w których może powstawać czad przestrzeganie tych prostych zasad.

Wojewoda Mazowiecki
Dariusz Piątek

wtorek, 13-11-2012, 15:14 | autor: Kamil Jadacki U.G. Goworowo
Liczba odsłon: 1094
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011