Gmina Goworowo

dziś jest: 18 stycznia 2021
Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty
Chrystus Błogosławi Mieszkanie!

Na pamiątkę święta Trzech Króli odbywa się poświęcenie kredy, kadzidła i wody. Kredą na drzwiach należy napisać K+M+B (inicjały trzech Mędrców) i aktualny rok. Po łacinie skrót odczytywany jest, jako błogosławieństwo – Chrystus Błogosławi Mieszkanie! Taki jest zwyczaj uczczenia Święta Objawienia Pańskiego w Polsce.

Trzej Królowie (Magowie) udali się ze wschodu by złożyć pokłon i dary (mirrę, kadzidło i złoto) nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Do żłóbka zaprowadziła ich gwiazda betlejemska.
Znaczenie tego święta.
Pokłon Jezusowi oddali mędrcy ze wschodu. Umownie nazwani: Kacper, Melchior i Baltazar nie byli członkami narodu Izraela. Świadczy to o wielonarodowości i o mocy Boga do jednoczenia wszystkich ludzi bez względu na wyznanie i miejsce zamieszkania.
Do Betlejem prowadziła ich gwiazda. Duchowni odczytują gwiazdę, jako ”głęboki w treści symbol życiowej drogi każdego człowieka podążającego za światłem wiary. W obrazie Mędrców cała ludzkość przebywa do Betlejem, aby w Jezusie uznać obiecanego Mesjasza i złożyć Mu należny hołd”.
Każdy z Królów przyniósł stosowne dary. Każdy z nich ma odpowiednie znaczenie. Złoto – symbol godności królewskiej, mirra – symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela oraz kadzidło – symbol godności kapłańskiej.
To właśnie w kategoriach symbolu powinniśmy rozpatrywać Święto Objawienia Pańskiego.
Nie wolno nam jednak zapominać, że 6 stycznia każdy chrześcijanin ma obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej.

A.M.

źródło: deon.pl, zdj. Pixabay

środa, 06-01-2021, 13:24 | autor: GOKSiR Goworowo
Liczba odsłon: 60
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011