Gmina Goworowo

dziś jest: 16 lutego 2019
Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
„Dni adaptacyjne w przedszkolu”

Celem głównym programu jest: „działanie pedagogiczne, które sprzyja rozładowaniu negatywnych doznań dziecka wywołanych gwałtownym rozstaniem z rodziną i brakiem wiedzy o nowym środowisku”.
Nasze przedszkole w miesiącu lipcu organizuje dni adaptacyjne dla rodziców i nowo przyjętych dzieci, podczas których następuje wzajemne poznanie się dzieci, rodziców i pracowników przedszkola. W dniach 3,4 i 5 lipca dzieci przebywały w naszym przedszkolu z rodzicem ok. 2 godzin, w tym czasie przyszli wychowankowie wspólnie z opiekunami poznawały pomieszczenia przedszkolne, wyposażenie sali, łazienki i placu zabaw. Rodzice bawili się wspólnie z dziećmi, brali udział w zorganizowanych zajęciach lub obserwowali zachowanie pociechy w czasie zabaw dowolnych.

Prowadząc dziecko do przedszkola przez cały pierwszy okres należy podkreślić dumę z jego postawy oraz z tego, że jest mądre, odważne i że doskonale da sobie radę. Znalezienie odpowiednich argumentów wspierających pewność siebie u dziecka jest sprawą ogromnej wagi. Nasz maluch, podobnie jak my wchodząc do nowego środowiska musi być dobrze zmotywowany, zarówno co do pozytywów pobytu w przedszkolu jak i co do poczucia własnej wartości.

Podstawowym zadaniem przedszkola jest włączenie rodziny poprzez odpowiednie jej przygotowanie do udzielenia pomocy dziecku w jego adaptacji do nowego środowiska społecznego. Przedszkole ma szansę uzupełniać oddziaływania wychowawcze domu rodzinnego, wspierać i pobudzać rozwój dziecka, wzmacniać i pielęgnować istniejące u dzieci uzdolnienia. Dlatego też konieczne jest współdziałanie dwóch środowisk – rodziny i przedszkola – rozpoczęte odpowiednio wcześnie, a wspomagające dziecko w płynnym przechodzeniu z jednego środowiska w drugie.

Opracowała: Barbara Ostrowska

czwartek, 06 Lipiec 2017, 12:43 | autor: Wiesława Wasilewska Przedszkole Samorządowe w Goworowie
Liczba odsłon: 370
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011