Gmina Goworowo

dziś jest: 19 września 2020
Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
DZIEŃ ZOSI SAMOSI”

 

dsc-0341-big

Przygotowanie dziecka do świadomego dbania o własne zdrowie, a także kształtowania czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych to jedno z podstawowych zadań przedszkola. W przedszkolu dziecko uczy się w jaki sposób dbać o higienę, jak należy się odżywiać, prowadzić zdrowy styl życia.
O zdrowiu dziecka i prawidłowym jego rozwoju decyduje wiele czynników, jednakże jednym z najważniejszych jest zdrowe odżywianie, które jest nieodłączne z nabywaniem umiejętności bycia samodzielnym w różnych sytuacjach tj. opanowanie techniki prawidłowego jedzenia, posługiwania się bezpiecznego sztućcami, przezwyciężania uprzedzeń do potraw czy samodzielnego wykonywania posiłków. Z obserwacji dzieci podczas spożywania posiłków wynika jednak, że największym problemem dzieci występującym w każdej grupie wiekowej jest niechęć do zjadania surówek, dodatków warzywnych do kanapek oraz zup mlecznych. Są dzieci, które nie chcą nawet poznać smaku niektórych potraw. W celu wyeliminowania negatywnych postaw dzieci do spożywania posiłków wprowadziliśmy w tym roku szkolnym eksperymentalną akcję promującą praktyczne działania dzieci dotyczące samodzielnego przygotowywania kanapek na śniadanie organizując w każdy piątek „DZIEŃ ZOSI SAMOSI”.
Nadrzędnym celem akcji jest perfekcyjne opanowanie techniki jedzenia, przezwyciężanie uprzedzeń do niektórych potraw oraz higiena spożywania posiłków podczas samodzielnego przygotowania jedzenia.

Mamy nadzieję, że nasze działania prowadzone w ramach „Dnia Zosi Samosi” przy współpracy rodziców i personelu przedszkola przyniosą oczekiwane efekty i przynajmniej część dzieci zmieni swoje upodobania żywieniowe.
Pierwsze zmagania ze śniadaniowymi kanapkami mamy za sobą. 9 października dzieci po raz pierwszy przygotowywały soje kolorowe bogate w witaminy kanapki. Szybko okazało się, że nawet największe niejadki nie stawiały oporu, aby zjeść śniadanie. Pełne wrażeń i emocji opowiadały jak super smakowały kanapki z rzodkiewką, sałatą czy twarożkiem i z niecierpliwością czekają na kolejny „Dzień „Zosi Samosi” .

Opracowała:Wiesława Wasilewska

środa, 14-10-2015, 12:46 | autor: Wiesława Wasilewska Przedszkole Samorządowe w Goworowie
Liczba odsłon: 935
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011