Gmina Goworowo

dziś jest: 19 września 2020
Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
IV Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w Sportowych Rajdach Konnych w Szarłacie za nami.

W dniach 20-21 września 2019 roku Sportowo-Szkolny Klub Jeździecki „VIRITIM” w Szarłacie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie oraz Warszawsko-Mazowieckim Związkiem Jeździeckim podjął wyzwanie organizacji IV Mazowieckich Zawodów Regionalnych i Towarzyskich oraz Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w Sportowych Rajdach Konnych.

Udział w zawodach zgłosiło 18 zawodników reprezentujących nie tylko Mazowsze. Wśród uczestników byli zawodnicy, którzy do Szarłatu przyjechali z województwa Warmińsko-Mazurskiego, Lubelskiego oraz Małopolskiego. Dwoje zawodników posiadało licencję z Podkarpacia.

W piątek 20 września o godz. 18:00 zgodnie z harmonogramem Propozycji Zawodów SRK w Szarłacie odbyła się tzw. Odprawa Techniczna, na której zostały omówione z uczestnikami sprawy organizacyjne. Poznano regulaminy i zasady rozgrywek poszczególnych konkursów, dokonano rejestracji zawodników u sędziów oraz omówiono mapy tras przejazdów i dojazdów do terenowych punktów serwisowych.

Po Odprawie Technicznej przeprowadzono teoretyczny egzamin na specjalistyczną rajdową odznakę jeździecką. Egzamin przeprowadziła komisja w składzie:

 1. Paweł Kleszcz – Sędzia FEI**
 2. Krzysztof Wojtecki – zawodnik kl. I

Do egzaminu przystąpiło i zdało z wynikiem pozytywnym 5 osób:

Srebrna rajdowa specjalistyczna odznaka jeździecka:

 1. Damian Kośnik

Część teoretyczna została zaliczona w ramach ukończonych wcześniej startów w zawodach SRK w klasie P – zgodnie z regulaminem i przepisami Polskiego Związku Jeździeckiego dla dyscypliny Sportowe Rajdy Konne.

Brązowa rajdowa specjalistyczna odznaka jeździecka:

 1. Arkadiusz Brunow
 2. Bartosz Brunow
 3. Justyna Dzyr
 4. Marta Jakoniuk

Część praktyczna została przeprowadzona w ramach przejazdu w konkursie towarzyskim klasy LT-na dystansie 20,4 km w sobotę 21 września.

21 września o godzinie 7:30 przeprowadzony został Przegląd Weterynaryjny, obowiązkowy dla każdego, oceniający czy  konie są zdrowe i przygotowane do startu w zawodach. Z 18 koni przedstawionych do badania 17 otrzymało zgodę lekarzy weterynarii na start. Niestety jeden ze zgłoszonych koni (Herbatnik) nie przeszedł przeglądu i został wyeliminowany z  udziału w zawodach w klasie N – 80,8 km ze względu na kulawiznę.

W organizowanych zawodach rozegrano 2 konkursy w ramach Mistrzostw Warszawy i Mazowsza, w kategorii Senior i Junior.

Konkurs na Mistrza Warszawy i Mazowsza w kategorii Senior obejmował przejazd w klasie N na dystansie 80,8 km dla zawodników, którzy są posiadaczami licencji Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego oraz ukończyli 13 rok życia. Do konkursu w tej kategorii zgłosiły się 4 pary i co ważne – wszystkie ukończyły dystans plasując się na następujących miejscach:

 1. Edyta Mamontowicz i koń Sato – Mistrz Mazowsza
 2. Kamila Mamontowicz i klacz Dahme – IV-ce Mistrz
 3. Krzysztof Wojtecki i koń Agis- II Vce Mistrz
 4. Amelia Wrona na klaczy Loreen – otrzymała dodatkową nagrodę Fair Play.

W konkursie na Mistrza Warszawy i Mazowsza w kategorii Junior zgłosiły się dwie pary. Konkurs obejmował pary posiadające licencję Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego w wieku 13-18 lat. Przejazd obejmował dystans 40,1 km. Rozegrany został zgodnie z zasadami klasy P. Dystans ukończyła Natalia Lisiecka na koniu Hama zdobywając tytuł Mistrza Warszawy i Mazowsza w kategorii Junior. Para Martyna Galas i ogier arabski Mogador niestety została eliminowana ze względu na ruch konia (kulawizna) po ukończeniu pierwszej pętli podczas badania na bramce weterynaryjnej. Obie pary reprezentowały mazowiecki klub AZS Politechnika Warszawska.

Podczas organizowanej wrześniowej imprezy jeździeckiej w Szarłacie rozegrano 3 konkursy w ramach Zawodów Regionalnych w dyscyplinie Sportowe Rajdy Konne. Obejmowały one rozgrywki dla zawodników i koni posiadających licencję w Wojewódzkich Związkach Jeździeckich, w Okręgowych Związkach Jeździeckich oraz w Polskim Związku Jeździeckim. Były to konkursy klasy N na dystansie 80,8 km, klasy P na dystansie 40,1 km oraz w klasie L na dystansie 30,2 km.

Udział w zawodach zgłosiło 13 par koń-jeździec, którzy reprezentowali różne regiony naszego kraju od województwa warmińsko-mazurskiego do podkarpackiego. Wyniki Zawodów Regionalnych  plasowały się następująco:

Klasa N (dystans 80,8km):

 1. Edyta Mamontowicz i koń Sato (Zawodnik Niezrzeszony)
 2. Kamila Mamontowicz i klacz Dahme (Zawodnik Niezrzeszony)
 3. Krzysztof Wojtecki i koń Agis (Stajnia Rajdowa Wilków)
 4. AMELIA Wrona i klacz Loreen (Stajnia Rajdowa Wilków)
 5. Aleksandra Jabłońska i koń Herbatnik – eliminacja na przeglądzie weterynaryjnym – kulawizna konia (Zawodnik Niezrzeszony)

Start od godz. 9:00. Minimalne tempo 12 km/h maksymalne tempo 16 km/h.

Klasa P (dystans 40,1 km)

 1. Tomasz Wiciejowski i koń Dragon-Tadeusz (Zawodnik Niezrzeszony)
 2. Damian Kośnik i koń Justus (SKJ VIRITIM )
 3. Agnieszka Rybaczyk i koń Etorio (SKJ VIRITIM)
 4. Katarzyna Kłosek i koń Elekt Al. Kalediah (KJ Leśny)
 5. Natalia Lisiecka i koń Hama (AZS Politechnika Warszawska)
 6. Martyna Galas i ogier Mogador (AZS Politechnika Warszawska) – eliminacja

Start od 9:30, tempo minimalne 10 km/h, maksymalne 16 km/h.

Klasa L (dystans 30,2 km)

 1. Ryszard Zieliński i koń Echar (KJ Interpolo)
 2. Maria Filipska i koń Adeena (Love’n’Peas)

Start o godz. 10:00. Tempo minimalne 10km/h, maksymalne 14 km/h.

Podczas zawodów rozegrano również konkurs towarzyski czyli amatorski, który nie wymagał rejestracji zawodnika i konia w Związku Jeździeckim, ale został przeprowadzony na zasadach opracowanych i wymaganych przez Warszawsko-Mazowiecki Związek Jeździecki oraz Polski Związek Jeździecki.

Przewidziano dwa konkursy LT (towarzyskie) na dystansach 20,4 km oraz 10,5 km.

Na konkurs LT 10,5 km nie zgłosił się żaden uczestnik. Dystans 20,4 został rozegrany wśród 5 uczestników. 4 z nich ukończyło go w ramach egzaminu praktycznego na specjalistyczną brązową rajdową odznakę jeździecką, która uprawnia do startów w konkursie licencyjnym kl. P. Wyniki rozgrywki konkursu LT 20,4 km ukształtowały się w następującej kolejności:

 1. Maja Kalicka na koniu Magdan Theila, (Zawodnik Niezrzeszony)
 2. Bartosz Brunow na koniu Kajla (Zawodnik Niezrzeszony)
 3. Arkadiusz Brunow na koniu Kira (Zawodnik Niezrzeszony)
 4. Marta Jakoniuk na koniu Eagle Strategia (Stajnia Rajdowa Wilków)
 5. Justyna Dzyr na koniu Europe Strategia (Stajnia Rajdowa Wilków)

Start od 10:30, tempo minimalne 8 km/h, maksymalne 14 km/h.

Nad prawidłowością przejazdów oraz przestrzeganiem zasad rozgrywek zgodnie z regulaminami i przepisami pieczę trzymała Komisja Sędziowska w składzie:

Przewodnicząca komisji sędziowskiej- dr hab. Anna Cywińska

Sędzia – Marcin Kozieł

Steward – Paweł Kleszcz

Stan zdrowia koni na przeglądzie i bramkach weterynaryjnych oraz decyzje co do ich startu oraz ukończeniu zawodów podejmowała komisja weterynaryjna w składzie :

Przewodniczący komisji weterynaryjnej – dr Anna Smelczyńska

Członek komisji weterynaryjnej i lekarz zawodów – lek. wet. Żaneta Suchta

Funkcję Gospodarza toru pełnił Michał Rybaczyk.

Całą imprezę medycznie zabezpieczał Niepubliczny Zakład Transportu Sanitarnego i Ratownictwa Medycznego „MEDYK” z Makowa Mazowieckiego.

Imprezę zakończono ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród dla laureatów podium, których sponsorem był Starosta Powiatu Ostrołęckiego. Dla Mistrzów Warszawy i Mazowsza nagrody ufundował Warszawsko-Mazowiecki Związek Jeździecki.

Na zawodach nie zabrakło osobistości ze świata rajdowego i nie tylko. Na uwagę zasługują:

– Beata Szlezyngier-Jagielska – była menager dyscypliny SRK, zawodniczka międzynarodowa, najwyżej sklasyfikowana zawodniczka polska w rankingu FEI 2018 i FEI 2019, członkini Kadry Narodowej, podróżniczka, autorka książek z serii „Podróże z obiektywem”.  serwisowała Katarzynę Kłosek

Katarzyna Kłosek – członkini Kadry Narodowej, zawodniczka międzynarodowa, obecnie druga po Beacie Szlezyngier-Jagielskiej reprezentantka Polski w światowym rankingu FEI w barwach klubowych KJ Leśny

– Ryszard Zieliński – pierwszy raz jechał klasę L (30km), wielokrotny Mistrz i V-ce Mistrz Polski, zawodnik międzynarodowy, który przejechał wielokrotnie dystans 160 km i 120 km, członek Kadry Narodowej, Członek Komisji Sportowej Polskiego Związku Jeździeckiego ds. Sportowych Rajdów Konnych.

– Krzysztof  Wojtecki – zawodnik międzynarodowy, wielokrotnie ukończył dystans 120 km oraz 160 km (m.in. w Dubaju).  Były członek Kadry Narodowej. Maratończyk.

– Martyna Kamińska – była członkini Kadry Narodowej, mimo młodego wieku ukończyła kilkukrotnie dystanse 120 km oraz 160 km na zawodach  międzynarodowych i krajowych, serwisowała zawodników z jej klubu – Krzysztofa Wojteckiego i Amelię Wronę

– Kamila Baar-Kochańska (znana aktorka) – serwisowała Marysię Filipską, która jechała na jej ukochanej kobyłce arabskiej Adeena klasę L (30km). Marysia na co dzień trenuje dyscyplinę WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Przyjechały do nas, żeby zobaczyć czym są sportowe rajdy konne.

– Paweł Kleszcz (sędzia steward), były prezes Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego, Steward, konferansjer międzynarodowy na dużych imprezach jeździeckich (np., Cavaliada, Jeździeckie Mistrzostwa Świata itp, nie w sposób wymienić), sędzia FEI** (konkursy międzynarodowe), aktor serialowy i teatralny, lektor, coucher.

– dr hab. Anna Cywińska- pełniła rolę Przewodniczącej Komisji Sędziowskiej. Prof. nadzw. SGGW na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Katedrze Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej.  Sędziowała do tej pory we wszystkich wydaniach Zawodów Regionalnych w Sportowych Rajdach Konnych w Szarłacie.

IV Mazowieckich Zawodów Regionalnych i Towarzyskich – Mistrzostw Warszawy i Mazowsza nie udałoby się zorganizować, gdyby nie pomoc instytucji, wolontariuszy oraz przyjaciół zaangażowanych w przygotowania.

Jako organizatorzy, dziękujemy Staroście Powiatu Ostrołęckiego za dotację dla Sportowo-Szkolnego Klubu Jeździeckiego „VIRITIM” na zakup nagród i pucharów dla uczestników Zawodów Regionalnych i Zawodów Towarzyskich. Dziękujemy za nagrody rzeczowe i puchary dla Mistrzów Mazowsza w kategoriach Senior i Junior oraz za zwrot kosztów zabezpieczenia medycznego Zarządowi Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego. Dziękujemy sędziom i lekarzom weterynarii zawodów, którzy trzymali pieczę nad przestrzeganiem regulaminów, przepisów oraz sprawowali kontrolę nad zdrowiem uczestniczących koni. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie za nieocenioną pomoc techniczną. Dziękujemy Nadleśnictwu Pułtusk oraz Leśnictwu Jurgi za zgodę na wstęp i przebieg trasy zawodów na obszarze Lasów Państwowych. Dziękujemy Klubowi Seniora „Rozmaryn” za świetny catering. Dziękujemy wszystkim przyjaciołom i wolontariuszom za pomoc w przygotowaniach do zawodów oraz podczas trwania całej imprezy sportowej.  Bez was wszystkich nie bylibyśmy w stanie zorganizować tego wydarzenia.

Organizator zawodów

Agnieszka Rybaczyk

 

piątek, 27-09-2019, 11:16 | autor: Urszula Ropelewska-Plotzke U.G. Goworowo
Liczba odsłon: 833
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011