Gmina Goworowo

dziś jest: 23 września 2020
Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Jak pobudzić dziecięcą wyobraźnię? Spotkanie z autorką książek dla dzieci.

dsc-0637-bigDla prawidłowego rozwoju dziecka niezmiernie potrzebne jest występowanie w jego otoczeniu zarówno sytuacji stałych, standardowych, które zapewnią mu poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, jak i możliwość przeżywania zdarzeń czy zabaw, które pozwolą pobudzić jego wyobraźnię i kreatywne myślenie. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Dziecko jest w stanie sobie wyobrazić nawet najbardziej dziwne stworzenia czy sytuacje. Jednak nie każde dziecko jest tak fantazyjne. Jak pobudzić dziecięcą wyobraźnię?
Jest wiele sposobów na to by sprowokować dzieci do twórczego, kreatywnego myślenia, działania czy eksperymentowania.
Źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacania wyobraźni oraz rozbudzania zainteresowania otaczającym światem jest niewątpliwie literatura dziecięca. Stałe kontakty dziecka ze starannie dobranymi utworami literackimi – piękną książką zawierającą obok tekstu literackiego prawdziwie artystyczną ilustrację, budzą wrażliwość estetyczną dziecka, a jednocześnie sprzyjają rozwijaniu jego postaw twórczych, wyzwalaniu form ekspresji słownej i plastycznej.
W tym celu 19 maja 2016 r. zaprosiliśmy do naszego przedszkola autorkę książek dla dzieci panią Joannę Brodowską, która wraz z przesympatyczną pacynką Malwinką zapoznała dzieci z fragmentem swojej książki oraz wprowadziła dzieci w świat wyobraźni.

Przedszkolaki z uwagą przysłuchiwały się losom bohaterów, a na zakończenie spotkania chętnie wzięły udział w zabawie plastycznej, której głównym celem było wykreowane nowego wizerunku bohaterki książki Mrówki. Wcielenie się w rolę ilustratora książki przyniosło dzieciom mnóstwo radości i przyjemności. Mrówka niespodziewanie przybrała postać księżniczki, policjantki, wróżki, piłkarza itp. Jak widać wyobraźnia dziecięca nie zawiodła.Dzieci stworzyły ponad 40 nowych postaci. Kontynuacją spotkania z panią Joanną będzie napisanie przez dzieci własnej książki.W naszym przedszkolnym kąciku książki jest już 13  takich dzieł.

Opracowała:Wiesława Wasilewska

piątek, 20-05-2016, 07:56 | autor: Wiesława Wasilewska Przedszkole Samorządowe w Goworowie
Liczba odsłon: 974
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011