Gmina Goworowo

dziś jest: 14 czerwca 2021
Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
Pamięci żołnierzy niezłomnych

,,Oszukani, porzuceni, nieugięci!

Opluwani, poniżeni i wyklęci!

Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi!

Poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić!”

 

Historia Żołnierzy Wyklętych jest krwawa i naznaczona cierpieniem. Dla nich II wojna światowa nie zakończyła się z chwilą opuszczenia ziem polskich przez niemieckiego okupanta. Armia Czerwona wyzwalając nasze ziemie od 1944 roku nie niosła Polsce i Polakom ani wolności, ani pokoju. Przyniosła sowiecką okupację, która przez pół wieku wyniszczała elity polskiego narodu, polską kulturę, tradycję i wiarę. Żołnierze niepodległościowego podziemia nie złożyli broni. Prowadzili walkę z drugim okupantem i rodzimymi kolaborantami w beznadziejnych warunkach, przy całkowitej obojętności świata. Wielu zginęło w nierównej walce z siłami bezpieczeństwa, mnóstwo stanęło przed plutonami egzekucyjnymi, albo gniło latami w ubeckich więzieniach. Przez cały czas PRL-u byli usuwani z historii.

Po latach zmowy milczenia Żołnierze Wyklęci powracają. Swoją tożsamość odzyskują ludzie, po których miał zginąć wszelki ślad.

 

KIEDYŚ WYKLĘCI ZAWSZE NIEZŁOMNI– pod takim hasłem, 4 marca, w Szkole Podstawowej w Pasiekach odbył się apel poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podczas uroczystego apelu uczniowie mieli okazję wysłuchać montażu słowno-muzycznego      w wykonaniu uczniów klas VI i VIII, w którym narrację przeplatały wiersze i piosenki                o Żołnierzach Niezłomnych skazanych na zapomnienie.

Tło występu stanowiła wystawa prac uczniów zatytułowana „Hołd Żołnierzom Wyklętym”.

W uroczystym apelu wziął udział wójt gminy Goworowo pan Piotr Kosiorek.

Dla wszystkich oglądających była to niewątpliwie prawdziwa i niepowtarzalna lekcja historii.

Tekst: M. Długołęcka

Foto: A. Ruszczyk

czwartek, 05-03-2020, 08:22 | autor: Mariusz Fidelis S.P. w Pasiekach
Liczba odsłon: 335
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011