Gmina Goworowo

dziś jest: 01 marca 2021
Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
,, ŚWIATOWY DZIEŃ DOKARMIANIA ZWIERZYNY LEŚNEJ’’

Cisza w lesie coraz głębsza,pochowały się zwierzęta.

Co też zimą będą jadły?

Czy też o nich ktoś pamięta?

Pan leśniczy dba o sarny w swej leśnej zagrodzie.

My o ptaki dbać musimy,lecz w naszym ogrodzie.

S. Szuchowa

Zima to wyjątkowo trudny okres dla zwierząt żyjących w lesie. Zima jest specyficzną porą roku, warunki atmosferyczne utrudniają zwierzętom zdobywanie pokarmu. Pożywienie znajduje się pod pokrywą śnieżną albo jest tak zmarznięte, że uniemożliwia jego spożycie.

Dokarmianie ptaków to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja do pogłębienie wiedzy o ptakach. Dostarczanie jedzenia ptakom podczas zimy nie stwarza ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok. Jedną z metod dokarmiania „skrzydlatych przyjaciół” jest przygotowanie karmnika. Później, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na jego zainstalowanie. W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania. Konsekwencja może decydować o ich życiu, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia. Dokarmianie ptaków jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie najmłodszych.

Co roku w planach zajęć z dziećmi uwzględnia się realizację treści programowych obejmujących poznawanie zmian zachodzących w życiu zwierząt w kolejnych porach roku, ochronę i pomoc zwierzętom oraz kształtowanie postaw proekologicznych. W grupie przedszkolnej 0A i 0B podczas zajęć dydaktycznych obejmujących w/w tematykę, realizowanych w styczniu i lutym, dzieci poznawały zwyczaje, wygląd, odżywianie się zwierząt leśnych, poznały zwyczaj zasypiania niektórych zwierząt na okres zimy, dowiedziały się które ptaki zimują w kraju a które odleciały do ciepłych krajów, wykonywały prace plastyczne, zadania w kartach pracy, zabawy ruchowe i dydaktyczne itp.

11 lutego obchodziliśmy ,,Światowy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej”. Z tej okazji grupy 0A i 0B wraz z wychowawcami udały się na plac szkolny, aby zawiesić wcześniej przygotowane karmniki. Dzieci przez kilka dni przynosiły pokarm dla ptaków: zbożne, drobne kasze, pestki słonecznika, dyni, płatki owsiane. Następnie regularnie dosypywały jedzenie ,,skrzydlatym przyjaciołom”, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas.

Tekst i foto: M.Gałązka. I.Pskiet

poniedziałek, 22-02-2021, 09:23 | autor: Mariusz Fidelis S.P. w Pasiekach
Liczba odsłon: 65
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011