Gmina Goworowo

dziś jest: 23 września 2020
Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Uczymy się udzielania pierwszej pomocy

 

30 października ratownicy medyczni z Grupy Ratowniczej „Nadzieja” w Ostrołęce przeprowadzili w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pasiekach zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Celem warsztatów było oswojenie dzieci i młodzieży z ideą pomagania oraz nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności dotyczących zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dzieci dowiedziały się, jakie czynności należy podjąć udzielając pomocy poszkodowanym z różnymi urazami: utratą przytomności, omdleniem, zadławieniem, atakiem epilepsji, krwotokiem z nosa, oparzeniami, urazami kończyn itp. Pod czujnym okiem ratowników uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie dziecka i dorosłego oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Odbyła się również dyskusja mająca na celu uświadomienie uczniom tego, jak ważna w dzisiejszych czasach jest szybka i prawidłowa interwencja w ratowaniu życia drugiego człowieka. Dowiedzieli się o odpowiedzialności prawnej nałożonej na każdego obywatela. Instrukcji na temat ogólnych zasad postępowania na miejscu wypadku, tego, jak oceniać zagrożenie oraz kiedy i jak wezwać pomoc udzielił uczniom dzielnicowy z Posterunku Policji w Goworowie – Pan Sławomir Subczyński.

Zajęcia były bardzo atrakcyjne. Uczniowie chętnie wzięli w nich udział. Szybko uczyli się czynności niezbędnych do ratowania życia, świetnie radzili sobie z praktyczną nauką udzielania pierwszej pomocy. Pozytywnym efektem podjętych przez nas działań jest to, że już od najmłodszych lat dzieci oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki takim zajęciom uczymy uczniów odpowiedzialności za siebie i innych.

W imieniu uczniów Szkoły Podstawowej w Pasiekach pragniemy złożyć serdeczne podziękowania ratownikom medycznym z Grupy Ratowniczej „Nadzieja” w Ostrołęce za przeprowadzenie  bardzo ciekawych i niezwykle przydatnych zajęć z zakresu ratowania życia  oraz Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.

Tekst, foto: A. Ruszczyk

 

środa, 31-10-2018, 10:08 | autor: Mariusz Fidelis S.P. w Pasiekach
Liczba odsłon: 720
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011