Gmina Goworowo

dziś jest: 22 września 2020
Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima
Zabawy Młodego Einsteina

Kierując się słowami Alberta Einsteina, że zabawa jest najwyższą formą nauki, powstał pomysł doświadczalnych lekcji otwartych pod tytułem „Zabawy Młodego Einsteina”, które odbyły się 23 i 24 kwietnia 2018 r. w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Głównym wyzwaniem zajęć było opisanie w nieskomplikowany sposób prostych i zdawałoby się oczywistych faktów. Okazało się, że najlepszą formą zaspokojenia ciekawości dziecka są eksperymenty i zabawy badawcze, które stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju. Rozwijają one również umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego, porównywania i uogólniania.
Fizyka i chemia na poziomie edukacji wczesnoszkolnej są piękne, fascynujące, mają w sobie coś z bajki i czarów. Otwiera to drogę pytaniom i ukazuje wiedzę w atrakcyjnym świetle.
Przeprowadzone doświadczenia aktywizowały wszystkie analizatory mózgu dziecka i sprzyjały pełniejszemu przyswojeniu materiału wynikającego z podstawy programowej. Pozwalały dzieciom na samodzielne odkrywanie odpowiedzi i formułowanie wniosków.W zajęciach uczestniczyli uczniowie dziesięciu klas z oddziałów 0-III szkoły podstawowej wraz z nauczycielami. Na lekcjach dzieci poznały zależności między ziemią, wodą, tlenem czy dwutlenkiem węgla. Przekonały się, że napoje gazowane to nic dobrego oraz jak bardzo potrzebna nam jest czysta i zadbana planeta Ziemia.
Równie ważnym punktem zajęć, było poznanie zasad bezpieczeństwa w pracy naukowca oraz unikanie wypadków związanych z zatruciem, spowodowanym przez substancje znajdujące się w nieoznaczonych pojemnikach.
Uczniowie dowiedzieli się, że baterie są niebezpieczne dla środowiska i jak należy z nimi postępować. Dowodem na to jest pełen pojemnik zużytych baterii, które zostaną przekazane odpowiedniej instytucji.
Wszystkim uczestnikom lekcji dziękuję za czynny udział i zaangażowanie.

Anna Miłek

niedziela, 13-05-2018, 15:24 | autor: Adam Dąbrowski Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Liczba odsłon: 769
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011