Gmina Goworowo

dziś jest: 18 stycznia 2021
Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty
Zobacz nowy film o Goworowie!

Jak się kiedyś bawili mieszkańcy gminy Goworowo? Mówi o tym kolejny film grupy międzypokoleniowej z gminy Goworowo.

Od połowy października w gminie Goworowo po raz czwarty realizowany jest projekt Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA, które już czwarty rok działa w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji by integrować ze sobą pokolenia.
Ideą projektu, które Stowarzyszenie realizuje od 2013 roku na terenie całej Polski, jest stworzenie przestrzeni do integracji międzypokoleniowej dzięki twórczym działaniom realizowanym przez grupę uczestników i uczestniczek w różnym wieku. W gminie Goworowo w 2017 i 2018 roku grupa składająca się z seniorek i młodzieży podczas twórczych warsztatów dramowych stworzyła scenariusze spektakli Teatru Forum (Teatr Forum zakłada interakcję z widownią, pozwala widzom wejść na scenę i zmienić bieg wydarzeń) oraz wystawiła na ich podstawie dwie sztuki: “Kłopoty Magdy” opowiadający o problemach nastolatki z małej wioski, która zmaga się ze stereotypizacją i niesprawiedliwym traktowaniem w szkole oraz “Żona ma się zawsze starać?” przedstawiający historię 30 letniej kobiety od której oczekuje się perfekcji zarówno w podtrzymywaniu ogniska domowego jak i w pracy. Oba spektakle, wystawione dla społeczności lokalnej, zachęciły widzów do dyskusji o przedstawionych problemach i sposobach na ich rozwiązanie.
Edycja w 2019 roku była wyjątkowa. Grupa międzypokoleniowa miała szansę samodzielnie zdecydować jakiego twórczego zadania się tym razem podejmie. Uczestnicy, grupowo, podjęli decyzję o nakręceniu filmu o mieszkańcach gminy Goworowo i ich pamięci o lokalnej historii. Z mikrofonem i kamerą wyruszyli na goworowski targ by pytać o historię miejscowych zabytków, ale także o to, za czym mieszkańcy najbardziej tęsknią. Powstał wówczas 9 minutowy film dokumentalny, który można obejrzeć na: https://www.youtube.com/watch?v=8UJ5aPa9ceI&t=2s
Ale już podczas powstawania filmu pojawiły się pomysły na nowe pytania, historie, nowe wątki, które warto uwiecznić w filmie. Również od publiczności, podczas premiery, usłyszeć można było głosy o tym, że rozbudziliśmy ciekawość mieszkańców, którzy zadeklarowali, że chętnie zobaczyliby i wysłuchali jeszcze więcej historii. Już wtedy wiedzieliśmy, że chcemy nakręcić drugą część filmu. Stąd pomysł na loterię fantową, która towarzyszyła oficjalnej premierze, z której dochód miał zostać przekazany na realizację kolejnej (a może nawet kolejnych?) części.
Nie było zaskoczeniem dla nikogo kiedy w 2020 roku grupa zebrała się by zrealizować kolejny filmowy projekt. Już na pierwszym spotkaniu wykrystalizował pomysł na motyw przewodni: wspomnienia z dzieciństwa mieszkańców gminy Goworowo.
Jak kiedyś bawili się mieszkańcy gminy? Gdzie się spotykali? Jak wyglądały ich zabawki? Jakie gry zespołowe pamiętają? Za czym tęsknią? Co im najbardziej smakowało? Co się kiedyś jadło?
Na te pytania odpowiadają zarówno członkinie grupy międzypokoleniowej jak i zaproszeni goście. Nie tylko usłyszymy o wspomnieniach, ale również zobaczymy proces powstawania zabawek z przeszłości podczas wyjątkowego warsztatu.
W ramach projektu powstał również krótszy film prezentujący sylwetkę Marka Jaromskiego- malarza, mieszkającego w Ponikwi Małej inaugurujący nowy cykl filmowy: Artystyczne dusze Goworowa.
W tym roku, ze względu na trwającą pandemię, przenieśliśmy pokaz filmu do sieci. Premiera odbyła się na portalu YouTube. Można go zobaczyć na: https://www.youtube.com/watch?v=x18C5HNGwEw 
Zachęcamy do rodzinnego, międzypokoleniowego oglądania! A może film stanie się dla Was inspiracją by takie same pytania zadać swoim dziadkom, babciom, rodzicom i dowiedzieć się czegoś więcej o ich dzieciństwie? Mamy nadzieję, że film zachęci do międzypokoleniowych rozmów, dzielenia się wspomnieniami a może nawet do wspólnego obejrzenia rodzinnego albumu?
Długie, zimowe wieczory zdecydowanie sprzyjają takim spotkaniom!

Projekt “Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu” dofinansowany jest ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Zobacz obraz źródłowy

inf. KS

czwartek, 07-01-2021, 17:40 | autor: GOKSiR Goworowo
Liczba odsłon: 63
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011