Gmina Goworowo

dziś jest: 19 listopada 2018
Imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei
Wycieczka do Ostrołęckiego Centrum Kultury na spektakl pt. ” Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”.

Dnia 13.11.2018r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Goworowie wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę do Ostrołęckiego Centrum Kultury na spektakl pt. „ Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora z Łomży. „ Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” to historia napisana przez Kornela Makuszyńskiego, wybitnego pisarza i artystę. Kornel Makuszyński większość swojej twórczości pisarskiej poświęcił najmłodszym. Jego praca literacka i działalność była „walką o uśmiech dziecka”. I taką też radość było widać na twarzach przedszkolaków podczas oglądania przedstawienia. Historia opowiadała o szewcu Kopytko, psotnym młodzieńcu o lekkomyślnym charakterze, który rzucił pracę i wyruszył w świat szukając wesołych przygód. W drodze spotkał Kaczora Kwaka, osobnika o podobnych cechach.

czwartek, 15 Listopad 2018, 12:30 | autor: Wiesława Wasilewska Przedszkole Samorządowe w Goworowie
Liczba odsłon: 9
Zorganizowanie przedszkolnego konkursu pieśni patriotycznych – realizacja zadania nr4
Pobudzając u dzieci patriotyzm i poczucie bycia Polakiem już od początku listopada dzieci uczestniczyły w zajęciach, zabawach, pogadankach dotyczących Polski. Słuchały również pieśni patriotycznych, każda grupa przedszkolna nauczyła się jednej wybranej pieśni następnie dnia 9 listopada wzięły udział w międzygrupowym konkursie pieśni patriotycznej w przedszkolu. Celem konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, zachęcanie do wspólnych muzycznych spotkań oraz przywrócenie naszej zbiorowej pamięci polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Dzieci pięknie prezentowały swoje grupy śpiewając pieśni pt. „ Jesteśmy Polką i Polakiem” grupa „Skrzaty” i „Polska to mój dom” grupa „Muchomorki”. W nagrodę za wykonanie pięknie utworów dzieci otrzymały flagi Polski.
Koordynator konkursu: Barbara Ostrowska
Zdjęcia; Anna Brejnak
czwartek, 15 Listopad 2018, 12:28 | autor: Wiesława Wasilewska Przedszkole Samorządowe w Goworowie
Liczba odsłon: 9
WATRSZTATY TANECZE W NASZYM PRZEDSZKOLU

Opracowała:Wiesława Wasilewska

Zdjęcia:Anna Brejnak

 

czwartek, 15 Listopad 2018, 12:22 | autor: Wiesława Wasilewska Przedszkole Samorządowe w Goworowie
Liczba odsłon: 6
„Miodobranie – Skąd się bierze miód?”

W dniu 6 listopada 2018 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w zajęciach poprowadzonych przez pana pszczelarza. Dzieci zdobyły cenne informacje i usłyszały wiele ciekawostek m.in. o życiu pszczół, ich zwyczajach i znaczeniu w przyrodzie. Dowiedziały się jak nektar trafia do ula, jak pszczoły przerabiają nektar na miód. Mogły z bliska obejrzeć przyrządy i ubiór pszczelarza. Przedszkolaki dowiedziały się też jak powstaje wosk pszczeli i do czego jest wykorzystywany. Dzieci po spotkaniu wiedzą jak porozumiewają się pszczoły, jak powstaje miód , a także w jaki sposób przebiega miodobranie. Każde z dzieci mogło poczuć się jak prawdziwy pszczelarz zakładając czapkę pszczelarza i pomagając panu odwirować miód z ramki w wirówce do miodu.

czwartek, 15 Listopad 2018, 12:20 | autor: Wiesława Wasilewska Przedszkole Samorządowe w Goworowie
Liczba odsłon: 7
Wywieś flagę

„Powiewa flaga”

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serca czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Czesław Janczarski

6 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Pasiekach wzięli udział w akcji „Wywieś flagę”. Akcja ta miała przygotować mieszkańców Goworowa i okolic do wywieszenia biało – czerwonych flag w dniu 9 listopada o godzinie 11.11 oraz 11 listopada w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Bardzo nam zależy, aby mieszkańcy przyłączyli się do akcji – mówią pomysłodawcy – opiekunki koła Leśna Edukacja. To wzmacnia nasz lokalny patriotyzm, ponieważ jeżeli będziemy czuć wspólnotę z miejscem, w którym się urodziliśmy i w którym mieszkamy, będziemy także chętniej okazywali przywiązanie do symboli narodowych – dodają. Patriotyzm buduje się latami. Bardzo ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu tradycji i szacunku do ziemi ojczystej. Powinniśmy edukować młodzież i uświadamiać młode pokolenie, że niepodległość nie została dana nam w prezencie. Walka o nią okupiona była cierpieniem i krwią Polaków.

wtorek, 13 Listopad 2018, 09:13 | autor: Mariusz Fidelis S.P. w Pasiekach
Liczba odsłon: 17
Kunin – spotkanie z aktorką p. Agnieszką Wagner

 

26 października 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kuninie mieli nie lada atrakcję, ponieważ gościli  znaną aktorkę panią Agnieszkę Wagner. To niecodzienne spotkanie miało formę warsztatów teatralnych. Pani Wagner wprowadzała młodzież w tajniki pracy aktora i dzięki niej mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tego trudnego zawodu.

poniedziałek, 12 Listopad 2018, 23:24 | autor: Dorota Kubiak S.P. w Kuninie
Liczba odsłon: 23
Święto Niepodległości

Wieczornica Patriotyczna

„Święta miłości kochanej ojczyzny

Czują cię tylko umysły poczciwe!

Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,

Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.”

I. Krasicki

8 listopada w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Pasiekach odbyła się wieczornica patriotyczna upamiętniająca przypadającą w tym roku 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele lokalnych środowisk spotkali się, by wspólnie uczcić pamięć o ludziach i wydarzeniach z przeszłości ważnych dla naszego narodu.

Dyrektor szkoły Adam Grabowski powitał przybyłych gości, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość . Byli wśród nich: Wójt Elekt Gminy Goworowo- Pan Piotr Kosiorek, Ksiądz Proboszcz Parafii Goworowo- Stanisław Siemion, Pani Krystyna Drabot- lokalna regionalistka , członkowie Klubu Seniora „Rozmaryn”, dyrektorzy szkół, rodzice.
Uczniowie  zaprezentowali uczestnikom wieczornicy akademię pt. „Wyśpiewać historię”. Czytano teksty historyczne, recytowano poezję patriotyczną, wspominano trudne momenty w dziejach naszej ojczyzny. Głównym jednak punktem programu wieczornicy był śpiew. Pieśni historyczne i patriotyczne są częścią naszej tożsamości narodowej, opowiadają o naszych dziejach, sławią bohaterów, krzepią ducha. Wszyscy uczestnicy włączyli się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych m.in. „Przybyli ułani ”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Serce w plecaku”, „Myśmy są wojsko”, „Mury”. Na rozpoczęcie uroczystości zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, na koniec zaś wspólnie odśpiewano „Rotę”.
Dyrektor szkoły mówiąc o roli wieczornicy podkreślił, że jest ona żywą lekcją historii i patriotyzmu, integrującą różne środowiska i łączącą pokolenia. Toteż wszyscy uczestnicy splatając ręce odśpiewali znaną pieśń harcerską „Płonie ognisko”.

niedziela, 11 Listopad 2018, 11:49 | autor: Mariusz Fidelis S.P. w Pasiekach
Liczba odsłon: 18
„Przedszkole Młodych Patriotów”

Przedszkole Samorządowe w Goworowie przystąpiło do VIII edycji konkursu „Przedszkole Młodych Patriotów”. W celu uzyskania certyfikatu należy spełnić 5 z 8 punktów konkursu. Osobą odpowiedzialną za realizację zadań jest mgr Barbara Ostrowska. W środę 31.10.2018r. zrealizowaliśmy punkt pierwszy tj. „Przeprowadzenie pogadanki pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”. Dzieci z naszego przedszkola wiedzą, że patriotą jest człowiek który w poświęca swoje życie Ojczyźnie. Przedszkolaki wypowiadały się na temat Ojczyzny, mówiły że są Polakami, rozmawiają w języku polskim, dobrze znają symbol narodowe. W trakcie przeprowadzonych zajęć dzieci oglądały mapę Polski , wymieniały stolicę, największą rzekę. Nauczyciel pokazywał na mapie skąd wypływa Wisła i przez jakie miasta płynie. Uczestniczyły w zabawach doskonalących znajomość symboli narodowych. Doskonale widzą jak wygląda Godło i Flaga Polska, a także jaką postawę należy zachować podczas śpiewania Hymnu Narodowego. Poczynając już w przedszkolu od pogadanek, zabaw, zajęć dotyczących naszej Ojczyzny można niejednego małego Polaka i Polkę wychować na prawdziwego patriotę.

Opiekun konkursu: Barbara Ostrowska

Zdjęcia: Anna Brejnak

piątek, 09 Listopad 2018, 14:50 | autor: Wiesława Wasilewska Przedszkole Samorządowe w Goworowie
Liczba odsłon: 15
Przedszkolaki w hołdzie bohaterom

„Dla tych którzy odeszli
w nieznany świat,
płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne u góry.
Dla nich harcerskie warty
i chorągiewek gromada,
                                                                              i dla nich ten dzień –
                                                                               pierwszy dzień listopada.”

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych przedszkolaki oddały hołd poległym żołnierzom na cmentarzu w Goworowie, a Pani przybliżyła jego historię. Nad grobem Nieznanego Żołnierza zapaliły znicze i uczciły pamięć poległych minutą ciszy. Dzieci zwróciły też uwagę na konieczność odwiedzania swoich bliskich na cmentarzu. Obserwowały ludzi porządkujących i ozdabiających groby kwiatami. Nasze przedszkolaki wiedzą, że jest to czas ciszy i zadumy. Dla wszystkich była to ważna lekcja wychowania patriotycznego.

Opracowała: Urszula Kordasz

Zdjęcia: Anna Brejnak

piątek, 09 Listopad 2018, 14:47 | autor: Wiesława Wasilewska Przedszkole Samorządowe w Goworowie
Liczba odsłon: 13
„KOLOROWE EKSPERYMENTY” – WARSZTATY Z ODKRYWANIEM

Warsztaty naukowe i kreatywne to doskonała forma nauki i zabawy dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Rozbudzają w dzieciach ciekawość oraz chęć odkrywania, kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów. 25.11.2018 r. do naszego przedszkola przyjechała pani ze Stacji Edukacyjnej Centrum Językowo-Edukacyjnego z Ostrołęki, która przeprowadziła jednorazowe zajęcia pt. ”Kolorowe eksperymenty”. Zajęcia poległy na przeprowadzeniu przez dzieci serii fascynujących doświadczeń! Przedszkolaki podczas zajęć mogły poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Dzieci ubierały fartuchy, okulary ochronne i rękawiczki, a do dyspozycji miały naczynia i przyrządy laboratoryjne! Dowiedziały się co to jest kolor i dlaczego widzimy kolor. Co to są kolory podstawowe oraz jak widzi mucha.
W czasie zajęć każde dziecko przeprowadziło 4 eksperymenty:
1. Biało czarne ale fajne!
2. Kolorowe tornado.
3.Ale brokat!
4.Magiczne kwiatki.
Emocjom nie było końca. Wszystkie dzieci pełne wrażeń z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

Opracowała:Wiesława Wasilewska

Zdjęcia; Anna Brejnak

piątek, 09 Listopad 2018, 14:45 | autor: Wiesława Wasilewska Przedszkole Samorządowe w Goworowie
Liczba odsłon: 14
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011