




„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
W piątek 26 lutego w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klas 1-3 naszej szkoły. Podczas swoich zajęć poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Uczestniczyli także w zabawach z językiem. Uczniowie ochoczo bawili się rozwiązując „kolorowe rebusy” oraz gimnastykując swój język recytując „łamańce językowe”. Zmagania z wierszykami okazały się trudne do pokonania, ale wprawiły wszystkich w radosny nastrój. Największym zainteresowaniem cieszyły się balony z ukrytymi w środku zadaniami. Dużo frajdy sprawiło wszystkim ich przebijanie i odczytywanie zadań. Dzieci poprzez wspólną zabawę dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących języka ojczystego.
100 lat życia to piękny wiek i tylko nielicznym dane jest doczekać tak zacnego jubileuszu. To wyjątkowa i piękna uroczystość, która nie zdarza się często. Tego niesamowitego daru doświadczyła Pani Józefa Kosiorek z Goworowa.
Pani Józefa świętowała swoje 100 urodziny 20 lutego 2021r ! Tego dnia Jubilatka obchodziła je w gronie najbliższych.
Natomiast z „urzędowymi” życzenia do Pani Józefy udali się dziś (22 lutego) przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.
Specjalne gratulacje i życzenia kolejnych długich lat życia Jubilatce w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła przekazał dyrektor ostrołęckiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego Marcin Grabowski. Z życzeniami do Dostojnej Jubilatki udał się wójt Gminy Goworowo Piotr Kosiorek, sekretarz Gminy Antoni Mulawka oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Elżbieta Głogowska.
Pani Józefa została obdarowana płynącymi prosto z serca życzeniami, bukietami kwiatów i listami gratulacyjnymi.
100 lat to za mało… słowa tej popularnej piosenki doskonale wpisują się w ten Jubileusz. Ten czas przyniósł przeogromną skarbnicę prawdy, doświadczenia, miłości, z której korzystały, czerpiąc wiedzę i dojrzałość, najdroższe Jubilatce osoby. Pani Józefa urodziła troje dzieci, ma czworo wnuków i sześcioro prawnuków.
Pani Józefie składamy życzenia wszelkiej pomyślności oraz wielu kolejnych lat życia w zdrowiu, a także samych szczęśliwych chwil w gronie najbliższych.
inf.A.Majk
Super by było tak wyczarować
W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje – to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, to oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją, ale przede wszystkim bezgranicznie ich kochają. Dla wszystkich dziadków wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce dnia 28 stycznia 2021 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji ich święta.
Ta niecodzienna uroczystość wpisana w tradycję naszego przedszkola, w tym roku ze względu na ograniczenia pandemiczne nie pozwoliła nam cieszyć się obecnością naszych kochanych babć i dziadków. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, by mimo wszystko mogli oni poczuć się wyjątkowo. Przygotowaliśmy program artystyczny, życzenia oraz prezenty w postaci kalendarzy z wizerunkiem kochanych wnucząt i wyemitowaliśmy przebieg całej uroczystość na żywo za pośrednictwem Facebooka.
Na początek głos zabrała pani dyrektor Wiesława Wasilewska, która w swoim krótkim wystąpieniu poza życzeniami podziękowała wszystkim babciom i dziadkom za wielkie cerce, oddanie, poświęcenie i miłość jaką obdarowują swoje wnuki każdego dnia. Po czym głos oddała przedszkolakom, które do uroczystości przygotowywały się ponad dwa tygodnie.
Pod czujnym okiem swoich pań Barbary Ostrowskiej i Wiesławy Wasilewskiej 4-5- latki z grupy „SKRZATÓW” przygotowały program artystyczny pt. „Babcia i dziadek w czasach PRL”, przywołujący wspomnieniami do lat dzieciństwa i młodości sowich kochanych babć i dziadziusiów. Przygotowana dekoracja również nawiązywała do czasów, w których zakup papieru toaletowego był nie lada wyzwaniem, a pralka FRANIA symbolem luksusu i marzeniem każdej pani domu. Nasze najmłodsze przedszkolaki z grupy 3-latków pod kierunkiem pani Jolanty Romanowskiej zaprezentowały się niezwykle wyjątkowo w tańcu z parasolami do utworu „Preludium w deszczu”. Zatańczyły także piękny taniec przytupaniec do piosenki ” Babciu, babciu zrób tak” i „Maryna gotuj pierogi”. Nie zabrakło także piosenek o babci i dziadku oraz tradycyjnego „Sto lat”.
Wierzymy, że przygotowany program artystyczny dostarczył naszym babciom i dziadkom,dużo pozytywnych emocji i miłych wrażeń, jak również w to, że w przyszłym roku będziemy mogli celebrować to wyjątkowe święto wspólnie w przedszkolu.
Opracowała: Wiesława Wasilewska
Scenografia: Wiesława Wasilewska
Dekoracje: Wiesława Wasilewska, Barbra Ostrowska, Jolanta Romanowska
Zdjęcia: Agnieszka Dudziec i Anna Brejnak
W dniu 11.01.2021 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ”Zaścianek Mazowsza” rozpoczęło podpisywanie umów z Grantobiorcami projektu pt. ISKRA – II. Stowarzyszenie powierzyło do realizacji 21 grantów organizacjom i podmiotom z obszaru gmin: Czerwin, Goworowo, Rzekuń i Troszyn. Wszystkie dofinansowane zadania mają na celu integrację lokalnych społeczności i dotyczą jednorazowych lub cyklicznych wydarzeń oraz doposażenia pomieszczeń. Wsparciem z terenu gminy Goworowo zostały objęte miejscowości: Czernie, Jawory Stare, Kaczka, Kobylin, Kunin, Lipianka, Rębisze Kolonia, Szczawin, Wólka Kunińska i Żabin. Umowy na realizację grantów podpisali wnioskodawcy: Towarzystwo Przyjaciół Goworowszczyzny, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi „Sąsiad” oraz Hanna Siekierska z koła gospodyń wiejskich w Wólce Kunińskiej.
W dniu dzisiejszym dotarły pierwsze elementy wyposażenia miejsc integracji. Krzesła, stoły oraz sprzęt AGD trafiły do Lipianki i Jawor Starych. Podczas dostawy sprzętu w OSP w Lipiance uczestniczyła Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Zaścianek Mazowsza” Marzena Jastrzębska i dyrektor biura LGD Anna Tyszka, Wójt Gminy Goworowo Piotr Kosiorek, Skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Goworowszczyzny Agata Majk, Zarząd OSP w Lipiance – Marek Wieczorek, Mariusz Żebrowski, Paweł Petrykowski oraz instruktorka z GOKSiR w Goworowie Anna Wachowska „koordynatorka” programu ISKRA w gminie Goworowo.
W tłusty czwartek instruktorzy GOKSiR podarowali mieszkańcom gminy słodkie serduszka, upieczone i udekorowane własnoręcznie, składając przy tej okazji życzenia na święto zakochanych. Obdarowali również członkinie koła gospodyń wiejskich w Lipiance oraz sołtysa wsi, przygotowanymi przez siebie pączkami.
Pomimo pandemii, pomimo ograniczeń, pomimo śniegu i mrozu, działaliśmy cały dzień. Dzięki Waszym wielkim sercom, udało nam się pobić kolejny rekord!!!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pobicia tego rekordu. Naszym dzielnym wolontariuszom, którzy kwestowali na ulicach Goworowa, Wąsewa i nie tylko, sklepom i zakładom usługowym, w których były puszki stacjonarne: , BS GOWOROWO, STUDIO URODY EWELINA, SKLEP KACPEREK w Wąsewie, WYRÓB WĘDLIN METODĄ TRADYCYJNĄ STANISŁAW PODOLAK, CUKIERNIA ROMANOWSKI, PHU PERFEKT, OKRĘGOWA STACJA KONTROLI POJAZDÓW ALEKSANDRIA, PHU BURSZTYN, JAW-POL.
Sztab: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie.