Gmina Goworowo

dziś jest: 13 czerwca 2024
Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
Turystyka

TURYSTYKA
Na terenie gminny prowadzonych jest kilka form aktywności turystycznej. Do zidentyfikowanych działań i zjawisk należą:

 • Letni i zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance, wypożyczalnia sprzętu sportowego: kajaki, rowery, łyżworolki, namioty, śpiwory.
 • Przegląd Zespołów Muzycznych w Goworowie – „Noc z gwiazdami pod gwiazdami” Szarłat
 • Tereny rekreacyjne w Szarłacie u ujścia rzeki Orz do rzeki Narew. Zdjęcie
 • Tereny rekreacyjne nad rzeką Narew w miejscowości Kruszewo.
 • Turystyka Pielgrzymowa do Sanktuarium Matki Boskiej Wąsewskiej
 • Gminne Centrum Informacji, którego działalność skierowana jest do absolwentów, osób bezrobotnych, młodzieży szkolnej oraz lokalnych przedsiębiorców, podmiotów prowadzących działalność agroturystyczną i rolników z terenu gminy Goworowo.

GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE:

Krystyna Manowska, Marcin Manowski, Kunin
Ilość miejsc noclegowych: 11; Ilość pokoi: 4
Opis gospodarstwa:
Dom wolno stojący, ogrodzony z mediami. Blisko do sklepu. Dogodny dojazd PKS z Warszawy (ul. Białostocka). Ogród zagospodarowany z grillem, ławeczki, altanka. Możliwość przechowania zwierząt. Możliwość zorganizowania przyjęć na 60 osób w restauracji. 500 m do Ośrodka Zdrowia i Apteki. Rzeka Orz i Narew. Stary zabytkowy młyn wodny w miejscowości Kółko. Kościół oddalony o 500 m.
Wypożyczalnia rowerów – 6 szt.

Stepnowscy Elżbieta i Waldemar; Jemieliste
Ilość miejsc noclegowych: 9; Ilość pokoi: 3; Ilość łazienek: 2
Opis gospodarstwa:
Niewielkie gospodarstwo z pięknym sadem w małej spokojnej wiosce. Cisza i spokój gwarantowana. Dobre warunki do aktywnego spędzania czasu. Boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, stół do ping ponga, rowery, możliwość przejażdżki furmanką, ogniska, grill, karaoke, zimą kuligi. Okolica słynie z obfitości runa leśnego. W odległości 3 km zespół jezior połączonych ze sobą groblami. Odległość od Puszczy Białej 500 m. Łóżka wyposażone w sienniki ze słomą, ponadto jest możliwość spania na sianie. Dodatkowo: prysznic na świeżym powietrzu.

Katarzyna i Guilleme Pons „Ponsówka”Kruszewo
Opis gospodarstwa:
Prowadzą niewielkie gospodarstwo nakierowane na naukę jazdy konno. Gospodarstwo usytuowane jest w pobliżu malowniczej doliny rzeki Narew i otoczone lasami z bogatą fauną i florą. W ofercie „Ponsówki” można znaleźć: przejażdżki wozami konnymi, kulig, grillowanie, nocleg.
W miejscowości Kruszewo są gospodarstwa ekologiczne, gdzie można kupić świeże mleko, warzywa lub jaja od kur zielononóżek. Zakupy w sklepie, a na modlitwę zapraszamy do kaplicy p.w. Miłosierdzia Bożego.
Można zorganizować spływ kajakowy, biwak pod namiotami, rajd rowerowy. Sprzęt turystyczny wypożyczany jest z GOKSiR według zapotrzebowania gości.

Walory historyczne regionu:
Wiele elementów kultury i zabytków architektury dworskiej i sakralnej znajduje się w miejscowościach położonych na terenach gminny Goworowo. W rejestrze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków znajdują się obiekty zabytkowe wpisane do rejestru zabytków:

 • Pałac w Szczawinie z 1827 roku wg projektu Adama Idzikowskiego wraz z parkiem z XIVIII, który zaprojektował wybitny znawca tego przedmiotu Walerian Kronenberg.(zdj w galerii)
 • Klasycystyczny pałac w Brzeźnie z 1900 roku wraz z kompleksem
  parkowym(zdj w galerii)
 • Kościół parafialny w Goworowie pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowany w latach 1880 – 1887(zdj w galerii)
 • Kościół parafialny pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Kuninie. (zdj w galerii)
 • Drewniany młyn wodny w Wólce Kunińskiej usytuowany przy pięknym stopniu wodnym na rzece Orz.(zdj w galerii)
 • Najgrubsze drzewo w województwie mazowieckim – topola biała w miejscowości Góry (obwód – 7,55m, wysokość – ponad 30m), 55m,wysokość – ponad 30m). (zdj w galerii)
 • Kaplica cmentarna w Goworowie z 1858 roku. (zdj w galerii)
 • Szarłat cmentarzysko starożytne z okresów wpływów rzymskich,(zdj w galerii)
 • Goworówek ślady osady starożytnej,(zdj w galerii)
 • Ponikiew Mała dwór z okresu 1850 roku.(zdj w galerii)

Popularyzacja terenu gminy jako atrakcyjnego regionu turystycznego na rynku turystycznym jest możliwa do osiągnięcia poprzez sprawny system informacji. Głównym elementem systemu informacji i promocji turystyki w skali gminy powinno być utworzone Gminne Centrum Informacji.
Podstawowe zadania Centrum w zakresie turystyki to:
obsługa ruchu turystycznego i rekreacyjnego na terenie gminy,
prowadzenie bazy danych z pełnym pakietem informacji oraz rezerwacji turystycznej,promocja turystyczna gminy,prowadzenie badań marketingowych,stałe monitorowanie zjawisk turystycznych,
prowadzenie działalności doradczej i szkoleniowej w zakresie turystyki,
tworzenie i promocja ofert produktów turystycznych (np. pakiet weekendowy, pakiet turystyki przyrodniczej, pakiety okolicznościowe itp.),zaprojektowanie i wdrożenie kanałów sprzedaży tych produktów, zaprojektowanie i wdrożenie systemu rezerwacji i dystrybucji usług turystycznych,współdziałanie z animatorami imprez,przygotowywanie ofert inwestycyjnych i odpłatna ich promocja,wspieranie ze środków własnych inwestycji turystycznych realizowanych na terenie gminy powiatu,oznakowanie tras turystycznych (we współpracy z PTTK),pozyskiwanie środków finansowych krajowych i zagranicznych,
współdziałanie ze wszystkimi podmiotami funkcjonującymi w dziedzinie turystyki, w tym z organizacjami i instytucjami zewnętrznymi, współpraca z sąsiednimi terenami turystycznymi.
Centrum powinno ściśle współdziałać z poszczególnymi usługodawcami regionu.

wtorek, 15-03-2011 | autor: Piotr Jakacki U.G. Goworowo
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011