Gmina Goworowo

dziś jest: 12 kwietnia 2024
Imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona
Kunin – 1 marca – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 marca 2020r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Kuninie uczciliśmy pamięć „Żołnierzy Wyklętych”. Cała społeczność oddała hołd „Niezłomnym” podczas uroczystego apelu. Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego i po raz pierwszy było obchodzone w 2011r. Zostało poświęcone polskim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

W miejscowości Jurgi, na leśnej polanie  znajduje się pomnik, który jest symboliczną mogiłą trzech partyzantów poległych 16 września 1951r. Należeli oni do jednego z oddziałów, który ukrywał się w lasach i walczył z władzą komunistyczną.

Delegacja naszej szkoły udała się do tego miejsca pamięci, aby złożyć hołd żołnierzom,  którzy walczyli w obronie suwerenności i niepodległości Polski.  W uroczystym spotkaniu, przy symbolicznej mogile, wzięli udział wójt gminy Goworowo pan  Piotr Kosiorek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kuninie pan Paweł Jagielski wraz z delegacją młodzieży: Katarzyną Kosiorek, Aleksandrą Runo, Weroniką Wujakowską. Zebrani złożyli kwiaty przed pomnikiem poległych partyzantów oraz zapalili znicze, które symbolizują  światełko pamięci o Ostatnich Leśnych Puszczy Białej.

czwartek, 05-03-2020, 20:27 | autor: Dorota Kubiak S.P. w Kuninie
Liczba odsłon: 1670
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011