Gmina Goworowo

dziś jest: 19 maja 2024
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Kunin – Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury

Na początku października 2020 r. grupa „0” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kuninie dołączyła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Autorką wydarzenia jest pani Aneta Konefal, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej, a Patronem Grupa MAC S.A.

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021. Głównym założeniem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci przy współpracy z innymi szkołami, przedszkolami, bibliotekami i innymi instytucjami w całej Polsce i zagranicą.

W ramach modułu I – „Książki z dzieciństwa” odbył się misiowy ranking książkowych hitów dzieci i rodziców, który na nowo wzbudził i wzmocnił zainteresowanie książkami wśród dzieci. Natomiast wspólne czytanie ulubionych książek, opisywanie  ich w formie recenzji i obrazków okazało się dobrą zabawą i przyniosło wiele radości. Efektem końcowym jest stworzona z indywidualnych prac dzieci wspólna „Przedszkolna książeczka dziecięcych hitów do czytania”.

Moduł „Książki z dzieciństwa” będzie towarzyszył dzieciom przez cały rok szkolny, ponieważ przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami nadal aktywnie uczestniczą w czytaniu książek, które chętnie wypożyczają z biblioteki szkolnej.

Moduł II – „Mały Miś w świecie emocji” związany jest z emocjami. Jego głównym celem jest kształtowanie u dzieci umiejętności rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji oraz rozwijania zdolności radzenia sobie z nimi. Dzieci poszerzają samoświadomość własnych uczuć i emocji podczas zajęć grupowych z wykorzystaniem „Kostki Emocji” oraz uczestnicząc w różnych nietypowych dniach z życia przedszkola.

W ramach powyższego modułu w październiku 2020 r. w przedszkolu odbył się Dzień Kundelka. Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt, poznanie obowiązków właściciela czworonoga, zachęcenie do niesienia pomocy potrzebującym zwierzętom, ukazanie uczuć i emocji, jakie często towarzyszą ludziom i zwierzętom. Przedszkolaki wykazały się dużą wrażliwością na los zwierząt. Aktywnie wsparły i tym samym dołączyły do akcji zbierania karmy dla zwierząt ze schroniska „Canis” w Kruszewie, prowadzoną przez Szkolny Wolontariat.

Moduł III – „Dbamy o zdrowie z Małym Misiem” uczy dzieci zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i przestrzegania higieny osobistej. Jego podstawowym założeniem jest kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i tworzenie warunków do dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu.

Z tej okazji w przedszkolu pod koniec listopada 2020 r. odbył się Dzień Pluszowego Misia i Dzień Zdrowego Odżywiania. Podczas wspólnych zabaw z Pluszowym Misiem dzieci dowiedziały się, jak ważna jest aktywność fizyczna, jak należy dbać o zdrowie, a także poznały zasady zdrowego odżywiania. Tego dnia Pluszowy Miś przygotował dla dzieci przepyszną niespodziankę w formie owocowych szaszłyków z dodatkiem miodu.

Projekt „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” rozwija również wśród dzieci kreatywność i przedsiębiorczość. Przedszkolaki swoimi zdolnościami oraz twórczością wykazały się podczas Międzynarodowego Dnia Kropki, który odbył się w przedszkolu we wrześniu 2020 r.

Dzieci poznały historię Vashti, bohaterki książki „The Dot” Petera Reynoldsa, która pokazała im, że należy wierzyć we własne siły. Dzięki temu sprawdziły również swoje możliwości wykonując piękne prace, których motywem przewodnim była kropka, rozwinęły twórcze myślenie i poznały swoje mocne strony.

Projekt „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” cieszy się wśród dzieci ogromnym uznaniem. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w dotychczasowych przedsięwzięciach.

Przed nami jeszcze dużo pracy i kolejne moduły do realizacji, które z pewnością sprawią dzieciom dużo radości i pozwolą w ciekawy sposób poznawać otaczający je świat.

Tekst, foto: Anna Kozłowska

 

środa, 09-12-2020, 21:48 | autor: Dorota Kubiak S.P. w Kuninie
Liczba odsłon: 1016
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011