Gmina Goworowo

dziś jest: 12 kwietnia 2024
Imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona
Kunin – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  Dzień ten jest poświęcony  żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o niepodległość i suwerenność Polski. Nie złożyli oni  broni po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego i po raz pierwszy było obchodzone 1 marca 2011roku. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że święto jest „wyrazem hołdu dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.”

Na naszym terenie, w miejscowości Jurgi, na leśnej polanie  znajduje się pomnik, który jest symboliczną mogiłą partyzantów poległych 16 września 1951r.: Franciszka Kmiołka  pseud. „Bogdan”, Juliana Nasiadko, pseud. „Ostry”, Franciszka Ampulskiego, pseud. „Skra”. Należeli oni do jednego z oddziałów, który ukrywał się w lasach i walczył z władzą komunistyczną. Legenda o nich przetrwała kilkadziesiąt lat, często przeinaczana i ubarwiana.

Delegacja naszej szkoły udała się  do tego  miejsca pamięci, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. W ten sposób pragniemy oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolność  i suwerenność naszej Ojczyzny.

Obecni byli także: pani wójt gminy Goworowo Małgorzata Maria Kulesza oraz sekretarz gminy Goworowo – radny powiatu ostrołęckiego pan Antoni Mulawka, przedstawiciele Nadleśnictwa Pułtusk: Grzegorz Gurzyński – leśniczy, Kazimierczak Janusz – leśniczy, Wiesław Mroczkowski, -podleśniczy, Rafał Murawski – podleśniczy.  Zebrani  złożyli kwiaty przed pomnikiem partyzantów: Juliana Nasiadko, Franciszka Kmiołka i Franciszka Ampulskiego.

Naszą szkołę reprezentowali pan dyrektor Paweł Jagielski oraz delegacja młodzieży uczennice klasy VI: Andżelika Zięba i Julia Lubiak.

tekst: M. Grzyb

poniedziałek, 06-03-2017, 22:06 | autor: Dorota Kubiak S.P. w Kuninie
Liczba odsłon: 2174
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011