Gmina Goworowo

dziś jest: 19 maja 2024
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Kunin – Święto Niepodległości – wieczornica.

     

„Bez tej miłości można żyć,
mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miare znać nadzieję,
w mroku kryjówke sobie uwić,
o blasku próchna mówić, „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.”

Wisława Szymborska – „Gaweda o miłości ziemi ojczystej”

11 listopada 2012r. obchodziliśmy 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowaliśmy jej powrót na mapę Europy po 123 latach niewoli. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Ludziom, którzy żyją w dzisiejszych czasach, w wolnym i demokratycznym kraju, trudno sobie wyobrazić, co czuli ci, którzy po raz pierwszy głośno i bez strachu mogli mówić – „jestem Polakiem, mieszkam w Polsce – mojej ojczyźnie”. Zapewne towarzyszyły im duma, poczucie wspólnoty, wielkie nadzieje i wiara w lepszą przyszłość. Ale też najzwyklejsza, ludzka radość.

Pamiętając o odpowiedniej atmosferze i oprawie wydarzeń związanych z tym świętem, społeczność naszej szkoły uczciła Święto Niepodległości 15 listopada 2012r. Uczniowie klas 0-VI szkoły podstawowej i klasy gimnazjalne uczestniczyli w niezwykłej lekcji patriotyzmu – uroczystej wieczornicy.

Pięknie i dumnie brzmiały słowa pieśni patriotycznych we wspólnym wykonaniu gospodarzy i gości, przy akompaniamencie gitarowym p. K. Drabota i emerytowanego nauczyciela p. A. Bełdyckiego.

Pieśni przeplatały się ze słowem mówionym oraz prezentacją multimedialną przygotowaną przez p. Ż. Korczakowską i p. P. Jagielskiego.

Uroczystość przygotowali nauczyciele gimnazjum i szkoły podstawowej: p. I. Duda, p. A. Kanclerz, p. Ż. Korczakowska.

Szczególne podziękowania należą się p. A. Bełdyckiemu, który akompaniował wykonawcom piosenek.

niedziela, 25-11-2012, 19:19 | autor: Dorota Kubiak S.P. w Kuninie
Liczba odsłon: 2864
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011