Gmina Goworowo

dziś jest: 19 maja 2024
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Kunin – warsztaty „Wkrótce święta” z panią Czesławą Lewandowską.

20131118_101136xx

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do wprowadzenia w życie szkoły i uczniów elementów edukacji regionalnej. 18 listopada pomagała w tym naszym uczniom, rodzicom i nauczycielom znana, uhonorowana wieloma nagrodami twórczyni ludowa pani Czesława Lewandowska. O swojej twórczości może mówić godzinami, ale również niezmordowanie przekazuje dzieciom swoje umiejętności tworzenia kurpiowskich ozdób świątecznych. 

„Pani Czesława Lewandowska urodziła się w samym sercu Kurpi, we wsi Wejdo, gm. Łyse, skąd niedaleko do słynnego Myszyńca. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Nosi okulary – ma trzy dioptrie – jest to niestety efekt jej pracy, bo dziennie potrafi haftować nawet przez dziesięć godzin.

Jest „Kurpianką „zieloną”, która wyszła za mąż za Kurpia „białego” – jak zwykła żartować, bo jej małżonek pochodzi spod Wyszkowa, z Kurpi Białych właśnie. Po ślubie p. Lewandowscy zamieszkali w Ostrołęce, gdzie p. Czesława od trzydziestu lat zajmuje się zarobkowo hafciarstwem.

Talent odziedziczyła po babci Aleksandrze i mamie Władysławie. Powtarza stare ludowe wzory na fartuchach, koszulach, pościeli, serwetkach, zasłonkach.

Jej prace odznaczają się niezwykłą starannością, wysokim poziomem artystycznym oraz zgodnością z tradycją Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody, zdobyte przez p. Lewandowską na krajowych konkursach, a ozdobiony przez p. Czesławę obrus leżał nawet na ołtarzu, przy którym Ojciec Święty odprawiał mszę w Płocku.”

źródło:http://www.interklasa.pl/portal/dokumenty/m022/czeslawa_lewandowska.htm

Uczniowie byli zachwyceni nowo nabytymi umiejętnościami i wręcz oczarowani poczuciem humoru, cierpliwością i wspaniałą atmosferą stworzoną przez artystkę. Zabawki wykonane na warsztatach ozdobią choinki naszych uczniów.

tekst i foto: Dorota Kubiak

niedziela, 01-12-2013, 23:37 | autor: Dorota Kubiak S.P. w Kuninie
Liczba odsłon: 3376
Wydrukuj Wydrukuj
 

Uczestnictwo w projektach:

copyright © 2011